قابل توجّه مدیران فرهنگی استان یزد

خانه‌ی آذریزدی

قابل توجّه مدیران فرهنگی استان یزد

 

قابل توچه

 

قابل توجّه  بزرگانی که شمعِ جان را در طلب علم و دانش و فضیلت گداختند و راهِ درست زیستن و بهتر زیستن را به ما نشان دادند، باید پاس داشته شوند. باید آنان را ارج نهاد و هم به آنان نشان داد که قدردان تلاش‌ها و زحمات‌شان در پی‌ریزی جامعهٔ انسانی و فرهنگ‌مدار هستیم، هم به نسل جوان و آینده، که چنین تلاش‌هایی هیچگاه در نزد مردم، بی‌ارزش نخواهد بود.

یکی از این اقدامات، برگزاری یادمان‌ها و نکوداشت‌ها، چه در زمان حیات و چه پس از آن است. اقدام شایسته‌ی دیگر، حفظ خانه‌ی مسکونی آنان با تمام ابزار و لوازم زندگی و حتّی لوازم‌التحریر و دست‌نوشته‌ها است.

خوش‌بختانه چند سال پیش به همّت شهرداری یزد، خانه‌ی مرحوم «وزیری» خریداری و بازسازی شد، امّا همّتی در جهت نگهداری لوازم آن مرحوم نشد. خانه‌ی استاد «محمود مشروطه» نیز به‌وسیله‌ی میراث فرهنگی خریداری شده است.

اکنون وقت آن است که خانه‌ی استاد «مهدی آذریزدی» نیز با تلاش «انجمن آثار و مفاخر فرهنگی یزد» و با برطرف کردن موانع اداریِ تملّک آن، بازسازی و نگهداری شود و استاد را راضی کرد که یادداشت‌ها و دست‌نوشته‌های خود را در اختیار اهل قلم و دوستداران ادبیّات کودک قرار دهد.

پانوشت:

  • این متن در زمان حیات آذریزدی نوشته شد، امّا تاکنون جایی درج نشده است. اکنون خانه آذریزدی در تملّک وارثان فرزند خوانده‌اش است و حاضرند آن را به بهای گزافی بفروشند.

منبع:https://ketabak.org

مرتبط:

ایرانگردی نوروزی را با شبکه‌های استانی

تماشاخانه ملک در سال ۹۹ تغییر وضعیت می دهد

برای پسر باران علی عامه‌کن

مسعود احمدی این روزها را در خانه سالمندان می گذراند.

بودجه فرهنگی صرف جهانی سازی آثار نویسندگان ایرانی نمی شود

فرهاد حسن‌زاده در فهرست نهایی جایزه آندرسن

برنامه اصفهان برای شهر دوستدار کودک به تصویب رسید

آموزش مفهوم «حریم شخصی» به کودکان