کووید-۱۹ در نهایت مسری‌تر از سرماخوردگی نخواهد شد

سرانجام یک تحقیق با اعلام اینکه بیماری کرونا از سرماخوردگی واگیردارتر نخواهد شد، اخبار خوبی با خود به همراه آورده است، اما باید دید که چقدر معتبر است.

به نقل از آی‌ای، با شدت گرفتن همه‌گیری بیماری کووید-۱۹، تصور اینکه بالاخره یک روز در آینده نه چندان دور فروکش خواهد کرد، دشوار است. با این حال، یک مطالعه جدید منتشر شده در مجله “ساینس”(Science) ادعا می‌کند که کووید-۱۹ ممکن است به زودی از بیماری سرماخوردگی کمتر آسیب برساند.

محققان آمریکایی متشکل از محققان دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا و دانشگاه پارک در این مطالعه آورده‌اند: تجزیه و تحلیل ما از داده‌های ایمونولوژیک و اپیدمیولوژیک در “کروناویروس‌های بومی انسان”(HCoVs) نشان می‌دهد که سرایت بیماری به سرعت کاهش می‌یابد، اما بیماری همچنان باقی خواهد بود. مدل ما مشتمل بر اجزای ایمنی، هر دو شدت فعلی ویروس کرونا و طبیعت خوش خیم HCoVs را در نظر می‌گیرد و حاکی از آن است که هنگامی که به مرحله اندمیک(بیماری بومی) برسیم و قرار گرفتن اولیه در معرض ویروس به کودکان برسد، این ویروس ممکن است بیش از سرماخوردگی خطرناک و مسری نباشد.

نویسندگان در مجموع تاریخچه شش ویروس شناخته شده دیگر از خانواده کرونا را بررسی کردند که مشخص شد چهار مورد از این موارد بسیار خوش‌خیم هستند، اما دو مورد دیگر شامل ویروس “سارس” و “مرس” بسیار خطرناک‌تر هستند، اما خوشبختانه مهار شده‌اند. آن چهار ویروس را امروزه اغلب می‌توان در جوامع مختلف یافت.

محققان نیز همین چهار ویروس را برای ردیابی نحوه رفتار کووید-۱۹ طی چند سال آتی مطالعه کردند. آنها بررسی کردند که ویروس‌ها چگونه بر کودکان زیر پنج سال که سیستم ایمنی بدن آنها از حد متوسط قدرتمندتر است، تأثیر می‌گذارند. محققان نتیجه گرفتند که هرچه جمعیت بیشتر و بیشتری در معرض ویروس قرار می‌گیرند، ویروس ممکن است به اندازه یک سرماخوردگی ساده که به سختی کودکان زیر پنج سال را مبتلا می‌کند، خوش‌خیم شود.

اگرچه این خبر بسیار خوبی است، اما باید توجه داشت که نمی‌توان پیش‌بینی کرد که این ویروس چگونه فرگشت می‌یابد و واکنش سیستم ایمنی به آن چگونه خواهد بود.

گفتنی است که هیچ یک از واکسن‌های موجود در حال حاضر مصونیت ۱۰۰ درصدی را در برابر بیماری کووید-۱۹ ارائه نمی‌دهند و تاکنون هنوز اطلاعاتی در مورد دوام اثرات آنها نداریم.

این بدان معناست که ممکن است این بیماری همه‌گیر مدت بیشتری با ما باشد. به همین ترتیب، همه ما در حالی که به بهترین اتفاق‌ها در آینده امیدواریم، باید با احتیاط تمام اقدامات ایمنی را دنبال کنیم.

منبع:ایسنا

مرتبط:

سرماخوردگی کهنه می‌شه؟

راه های طبیعی درمان سرماخوردگی کودکان

 سرماخوردگی دارید؛ درمان شما اینجاست