غذا‌های گرم کننده برای بدن کودک

اثر هوای سرد بر بدن کودک

یکی از اثرات هوای سرد بر بدن کودک کاهش سطوح انرژی مصرفی بدن کودک در اثر کاهش فعالیت‌های بدنی می‌باشد. به علاوه این که کاهش سطوح دمای محیط در فصول سرد سال با کاهش فعالیت‌های بدنی کودک در ارتباط مستقیم می‌باشند. به همین دلیل متخصصان تغذیه مصرف برخی مواد غذایی را برای افزایش متابولیسم بدن کودک و کمک  به گرم شدن بدن او توصیه می‌کنند.

 

مواد غذایی مفید برای گرم کردن بدن کودک

۱-ماهی سالمون

آمینواسیدهایی مانند تریپتوفان، تیروزین و گلوتامین که ساختارهای اولیه پروتئین‌های موجود برای بدن می‌باشند، در ماهی سالمون به مقادیر بالایی یافت می‌شوند که باعث تنظیم عملکردهای سیستم بدنی و بالارفتن متابولیسم بدن و در نتیجه پیشگیری از بروز استرس و بی‌حالی در کودک می‌شوند. علاوه بر این، سالمون منبع غنی از اسیدهای چرب امگا ۳ می‌باشد که می‌توانند در تنظیم درجه حرارت بدن موثر باشند.

 

 ۲- انواع مرکبات

به دلیل اینکه منابع غنی از ویتامین C می‌باشند، با افزایش توانایی سیستم ایمنی بدن می‌توانند در کاهش عوارض سرما بر بدن کودکان موثر باشند. به همین دلیل توصیه می‌شود که کودکان به‌خصوص در میان وعده‌های غذایی خود در فصل‌های سرد سال حتما از یک نوع از انواع مرکبات موجود در آن فصل استفاده نمایند.

 

 ۳- کدو حلوایی یا کدو زرد

بهترین منبع برای گرم نگه داشتن بدن کودکان در زمستان و به‌خصوص در روزهای سرد و برفی، خوردن سوپ کدو حلوایی یا پوره کدو حلوایی می‌باشد. کدو حلوایی منبع غنی از ویتامین A می‌باشد و با بالابردن عملکرد سیستم ایمنی بدن و ارتقاء وضعیت سلامت پوست بدن کودکان در هوای سرد، مانع خشکی، ترک و آسیب به پوست بدن کودک می‌شود. به همین دلیل به والدین کودک توصیه می‌شود که برای کودک حداقل در یک وعده غذایی اصلی کدو حلوایی به هر شکلی تهیه نمایند.

 

 ۴- سیب‌زمینی (به‌خصوص سیب‌زمینی شیرین)

به دلیل این که سیب‌زمینی، انرژی بالایی را در بدن تولید می‌کند، بنابراین در کوتاه‌ترین زمان ممکن بعد از مصرف می‌تواند باعث افزایش دمای بدن کودکان شود. به همین دلیل توصیه می‌شود در روزهای سرد و برفی، در بشقاب کودک مقداری سیب‌زمینی قرار گیرد. سیب‌زمینی به صورت پخته، سرخ شده یا پوره به هر شکلی برای بدن کودکان مفید می‌باشند. در ضمن برخی از متخصصان تغذیه بر این اعتقادند که مصرف سیب‌زمینی شیرین به دلیل این که حاوی ویتامین‌A و فیبر بالایی می‌باشد نسبت به سیب‌زمینی معمولی در روزهای سرد برای کودکان بهتر است.

 

 ۵-گل کلم

گل کلم و در کل خانواده کلم به‌خصوص انواع پخته آن برای کودکان در روزهای سرد سال بسیار مفید می‌باشند. گل کلم به عنوان یک ضد التهاب با منبع غنی از ویتامین C و ویتامینK  برای بهبود عملکرد سیستم ایمنی و سلامتی استخوان‌ها در فصول سرد سال بسیار مفید می‌باشند. گل کلم یک نقش مهم دیگر نیز در بدن کودکان دارد و آن هم کمک به هضم و جذب می‌باشد.

به همین دلیل و از آنجایی که برخی از کودکان ممکن است در هوای سرد دچار مشکلات یبوستی شوند، توصیه می‌شود در رژیم غذایی کودک در فصول سرد سال از کلم، گل کلم و خانواده کلم بیشتر استفاده شود.

 

فرزاد‌ برهمند‌پور؛ کارشناس ارشد‌ تغذیه و ارتقای سلامت

مرتبط:

نکاتی برای افزایش ایمنی کودکان در فصل زمستان

ویتامین‌هایی که بدن در فصل سرما نیاز دارد