یک عادت بد غذایی که باعث بیماری می شود

بسیاری از عادت های منفی وجود دارند که در زندگی بسیاری از افراد عادی شده اند، اما آن ها یک بمب ساعتی هستند و به دنبال آن بسیاری از بیماری های جدی و مزمن که بر عملکرد اعضای بدن تأثیر منفی می گذارد، بروز می یابد.

سازمان بهداشت جهانی تأکید می کند که سوء تغذیه یکی از رایج ترین عادات منفی در سراسر جهان است و آن را در بیانیه ای علمی به عنوان بزرگترین تهدید برای سلامت عمومی توصیف کرده است.

یک عادت خطرناک

در این زمینه، دکتر عفاف عزت استاد بیوشیمی و تغذیه در مرکز تحقیقات ملی مصر در مصاحبه ای خطرات سوءتغذیه و همچنین برجسته ترین بیماری های همراه آن را توضیح داد.

عفاف با تأیید اینکه بسیاری از مردم در سراسر جهان از بیماری های مربوط به سوء تغذیه رنج می برند، تصریح کرد: اکثر آن ها نمی دانند که این عادت با بسیاری از بیماری های مزمن بر بدن آن ها تأثیر می گذارد و بالعکس، تعادل در تغذیه، آن ها را در برابر بسیاری از بیماری ها حفظ می کند.

این استاد بیوشیمی و تغذیه گفت: فرد باید بداند که اقدامات احتیاطی تغذیه ای وجود دارد که بدن ما را در برابر بیماری های قلبی، قند و کبد محافظت می کند و در ابتدا ایجاد تعادل در غذا ضروری است.

عناصر اصلی تغذیه

این متخصص تغذیه مهمترین عناصری را که رژیم غذایی یک فرد باید داشته باشد، توضیح داد و گفت: غذای ما باید حاوی پروتئین گیاهی یا حیوانی باشد که این پروتئین ها در گوشت، ماهی و مرغ یافت می شوند، علاوه بر این، غذا باید حاوی کربوهیدرات باشد؛ مانند نان، سیب زمینی و ماکارونی یا برنج،  همچنین مهمترین عنصر غذائی سالادها هستند که عناصر معدنی را در خود جای داده اند.

او افزود: سبزیجات تازه با سالاد به حفظ سلامت روده، دفع صحیح فضولات بدن و هضم مناسب کمک می کند و تأثیر فیزیولوژیکی سبزیجات تازه باعث کاهش قند خون و کاهش چربی خون می شود.

این کارشناس تغذیه نسبت به کمبود هر یک از عناصر فوق در رژیم غذایی هشدار دادو تأکید کرد: غذا باید متعادل باشد و حاوی تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن باشد، زیرا کمبود هر عنصر باعث ایجاد بیماری می شود.پ

چاقی به دلیل خوردن چربی زیاد رخ می دهد و افزایش کلسترول باعث بیماری های قلبی و انسداد عروق و وریدها می شود، علاوه بر اینکه افزایش نمک در غذا باعث فشار خون بالا می شود و افزایش چربی باعث افسردگی و کاهش ایمنی می شود.

اهمیت روغن ها برای بدن

دکتر عفاف عزت در مورد اهمیت روغن ها در غذا گفت: روغن ها حاوی اسیدهای چرب ضروری هستند که بدن بدون روغن نمی تواند آن ها را دفع کند و مطالعات ثابت کرده اند که روغن های موجود در غذا به بدن کمک می کند تا پروتئین مربوط به کلسترول را افزایش دهد؛ به عبارت دیگر کلسترول رسوب شده در عروق و سیاهرگ ها را از بین می برد و از بروز بیماری های قلبی عروقی جلوگیری می کند.

عادات بد غذایی

این متخصص تغذیه خطر افزایش کربوهیدرات ها در وعده های غذایی برشمرد و توضیح داد: افزایش کربوهیدرات ها در وعده های غذایی باعث ضعیف شدن کبد و سلول های لوزالمعده می شود، که قرار است انسولین مرتبط با قند را ترشح کنند و به کلاژن تبدیل شده و سپس در کبد ذخیره می شود. در اینجا در نتیجه خوردن مقادیر زیاد چربی فرد مبتلا به دیابت می شود.

استاد بیوشیمی و تغذیه ادامه داد: خوردن مقدار کمی کربوهیدرات از فرد در برابر دیابت محافظت می کند، همچنین خوردن مقدار کافی فیبر از دیابت، بیماری های قلبی و خونی جلوگیری می کند. ما باید بین غذا و ورزش تعادل برقرار کنیم و خواب منظم و وضعیت روحی خوبی داشته باشیم.

بیماری های خطرناک

عزت مهمترین عواملی را که منجر به چاقی در انسان می شود، معرفی کرد و افزود: چاقی به دلیل خوردن چربی زیاد رخ می دهد و افزایش کلسترول باعث بیماری های قلبی و انسداد عروق و وریدها می شود، علاوه بر این که افزایش نمک در غذا باعث فشار خون بالا می شود و افزایش چربی باعث افسردگی و کاهش ایمنی می شود.

او در پایان گفت: سیگار کشیدن و قرار گرفتن در معرض آن کلسترول را افزایش می دهد و سپس آن را در عروق رسوب می دهد و باعث انسداد می شود. همه این ها عوامل و رفتارهای غلطی هستند که باید به منظور محافظت از خود در برابر بیماری ها در غذای خود از آن ها اجتناب کرد.

مرتبط:

عادت‌هایی که با رفتن کرونا نباید ترک شوند

اگر نگران سلامت مغزتان هستید، ۶ عادت غلط را کنار بگذارید!