تاریخچه ساخت نایلون حبابدار و روز جهانی اش

روز ۲۵ ژوئن یکی از روز های عجیب در دنیا می باشد چون روز قدردانی از نایلون حبابدار می باشد و مردم این روز را جشن می گیرند.

روز قدردانی از نایلون حباب دار شاید از نظر شما یکی از غیرضروری ترین روزهای دنیاست که اصلاً معنایی ندارد . احتمالا با خودتان فکر کنید که چه کسی نیاز دارد تا از نایلون های حباب دار قدردانی کند اما این روز یک روز سرگرم کننده است  زیرا این تنها یک نایلون معمولی نیست. البته که این نایلون ها تصادفاً ایجاد شدند و هدف از تولید آن ها فقط محافظت از اجسام ظریف بود اما کم کم وجه سرگرمی هم پیدا کردند. تقریباً هر زن و مرد و هر کودکی به این نایلون ها علاقه دارد و دوست دارد که حباب های آن را بترکاند. در تقویم روزهای جهانی ، روز ۲۵ ژوئن به نایلون های حبابدار اختصاص داده شده است به همین بهانه در این بخش نگاهی خواهیم داشت به تاریخچه ی آن.

نایلون حبابدار
تاریخچه روز قدردانی از نایلون های حباب دار

اگرچه این نایلون های حباب دار اسباب بازی نیستند اما حقیقت پشت آن ها کمی عجیب به نظر می رسد . آن ها نایلون هایی هستند که دو لایه نایلون به یکدیگر چسبیده اند که بینشان هوا وجود دارد. ضخامت و جنس آن ها به گونه ای است که به خوبی از اجسام مراقبت می کنند. این نایلون های حبابدار اولین بار در نیوجرسی آمریکا برای مراقبت از اجسام ظریف تولید شدند و این روزها نیز مردم آمریکا در آخرین دوشنبه ماه ژانویه این روز را جشن می گیرند.

اولین بار یک ایستگاه رادیویی در ایالت ایندیانا محموله ای از میکروفون ها را از شرکت دریافت کرده بود که با این نایلون های حبابدار مواجه شد و به صورت کاملا اتفاقی صدای ترکانده شدن حباب های نایلون ها روی آنتن زنده پخش شد. از آن به بعد این نایلون ها کاملاً جنبه  سرگرمی پیدا کردند و ترکاندن این حباب ها به یک کار لذت بخش تبدیل شد.

ساخت نایلون های حبابدار

دو آمریکایی به نام های مارک چاوانیز و آل فیلدینگ  در سال ۱۹۵۷ سعی در ساخت کاغذ دیواری با پلاستیک داشتند که سعی آنها در ساخت کاغذدیواری بی نتیجه ماند اما موفق به ابداع نایلون حبابدار شدند و تولیدی این نایلون ها را در سال ۱۹۶۰ راه اندازی کردند.

نایلون های حبابدار از چه مواد ساخته شده اند؟

پلی اتیلن ماده تشکیل دهنده و سازنده نایلون حبابدار است که به عنوان پلیمردر زندگی ما بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. در بطری شامپو ها، اسباب بازی های کودکان و … نیز از این پلیمراستفاده می شود. این نایلون ها در سایز بزرگ و کوچک وجود دارند.

کاربردهای مهم نایلون های حبابدار

یکی از مهم ترین کاربردهای نایلون های حبابدار، ضربه گیری و عایق بندی در بسته بندی است. استفاده از این نوع نایلون ها باعث می شود تا بتوانید به راحتی اشیاء قیمتی و ظریف را بسته بندی و بسته های سنگین تر را محکم تر کرد.

استفاده از این نایلون ها باعث می شود تا خیالتان از ارسال بسته های پستی راحت باشد.

از دیگر استفاده های نایلون های حبابدار ترکاندن حباب های آن برای کاهش استرس است و یک راه سرگرم کننده عالی برای هر سنی محسوب می شوند.