همه چیز هایی که درباره خواب باید بدانید

همه چیز هایی که درباره خواب باید بدانید

همه چیزهایی

 

همه چیز هایی  داشتن یک خواب طولانی و لذتبخش در تعطیلات آخر هفته، برای بسیاری از ما یک اتفاق تجملی است که همهٔ هفته بی صبرانه منتظر وقوعش هستیم.
گرچه خواب زیاد و طولانی به صورت گهگاه در مجموع مسالهٔ نگران کننده ای محسوب نمی شود، اما اگر چندین روز هفته را زیاد می خوابید، این مساله ممکن است نشان دهندهٔ مشکل جدی تری باشد.

چقدر خواب زیاد محسوب می شود؟

متاسفانه سخت می توان گفت که چقدر خواب زیاد محسوب می شود. به گفتهٔ کارشناسان، این مساله به عوامل زیادی مثل ژنتیک، سن، وضعیت سلامت، میزان تناسب اندام، میزان فعالیت بدنی و میزان اضطراب فرد بستگی دارد.

اگر فرد چندین روز در هفته بیشتر از ۹ ساعت خواب داشته باشد و کماکان در طول روز احساس خستگی کند، این مساله در اغلب افراد بزرگسال ممکن است پرخوابی محسوب شود.

با این حال کارشناسان خاطر نشان می کنند داشتن خواب بیشتر از ۹ ساعت به صورت منظم در جوان ها، افرادی که دوره نقاهت بیماری خود را سپری می کنند، یا کسانی که چندین روز متوالی کمبود خواب دارند، پذیرفته است.

مقدار خواب مناسب

مطمئن نیستید که واقعا به چه مقدار خواب نیاز دارید؟  بزرگسالان ۱۸ تا ۶۰ سال، باید به طور منظم بین ۷ تا ۹ ساعت خواب شبانه داشته باشند.با این حال، اندک افرادی هستند که می توانند هر شب کمتر از ۵ ساعت خواب داشته باشند بدون آنکه این مساله پیامد منفی ای برای سلامت آن ها ایجاد کند. علاوه بر این، کودکان به خواب بیشتری در مقایسه با افراد بزرگسال نیاز دارند.سازمان کنترل و پیشگیری بیماری ها در ایالات متحده آمریکا، میزان خواب مورد نیاز برای هر گروه سنی را به ترتیب زیر تعیین کرده:
نوزادان (۴ تا ۱۲ ماه): ۱۲ تا ۱۶ ساعت
کودکان نوپا (۱ تا ۲ سال): ۱۱ تا ۱۴ ساعت
کودکان پیش دبستانی (۳ تا ۵ سال): ۱۰ تا ۱۳ ساعت
کودکان مدرسه ای (۶ تا ۱۲ سال): ۹ تا ۱۲ ساعت
نوجوانان (۱۳ تا ۱۷ سال): ۸ تا ۱۰ ساعت
بزرگسالان (۱۸ تا ۶۰ سال): ۷ ساعت یا بیشتر
بزرگسالان (۶۱ تا ۶۴ سال): ۷ تا ۹ ساعت
بزرگسالان (۶۵ سال به بالا): ۷ تا ۸ ساعت
لازم به ذکر است که مدت زمان خواب همان مدت زمانی نیست که فرد در تاریکی در رختخواب با چشمان بسته می گذارند. برای آنکه حداقل مدت ۷ ساعته ای که برای خواب شبانه توصیه شده را دریافت کنید، باید نزدیک به ۸ ساعت را در رختخواب سپری کنید.

مشکلات جسمی مرتبط با خواب زیاد عبارتند از:
دیابت نوع دو
بیماری های قلبی
چاقی
افسردگی
سردرد
بالاتر بودن ریسک مرگ بر اثر یک مشکل جسمی

با این حال، کارشناسان خاطر نشان می کنند ممکن است میان مشکلات جسمی ذکر شده و خواب زیاد یک رابطه مرغ و تخم مرغی وجود داشته باشد. در واقع محققان هنوز نمی دانند که آیا بیماری باعث پرخوابی می شود یا خواب زیاد موجب بروز بیماری یا مشکل جسمی می شود.تحقیقات همچنین نشان داده میان خواب زیاد و برخی مشکلات جسمی ارتباط وجود دارد. در تحقیقی در سال ۲۰۱۴ مشاهده شد کسانی که بیشتر از ۱۰ ساعت در روز می خوابیدند، شاخص توده بدنی بالاتری داشتند. به علاوه، نرخ افسردگی در میان این افراد بالاتر بود.خلاصهٔ کلام آنکه، بهتر است برنامهٔ خواب تان را طبق توصیه های کارشناسان تنظیم کنید و اگر مدت زمان خوابی که به صورت منظم دارید بیشتر از ۹ ساعت در روز است، به پزشک مراجعه کنید.

 

منبع:  بهار نیوز

مرتبط: درمان خوابگرد‌‌‌ی كود‌‌‌كان

فواید خوردن صبحانه برای کودکان

تاکید بر نوشیدن آب در روزهای گرم سال

به دلیل حق کپی رایت شما نمی توانید مطالب سایت را کپی کنید.