معلمان ابرقهرمانان روزهای کرونایی

یک کتاب، یک قلم، یک کودک و یک معلم می‌تواند جهان را تغییر دهند؛ معلمان نمادی از دانش و یکی از موثرترین نیروها برای آموزش، توسعه و منبع آگاهی و روشنگری هستند، آنان مهارت‌های واقعی یک زندگی موفق را به کودکان آموزش می‌دهند.

روز جهانی معلم همه ساله در ۵ اکتبر جشن گرفته می‌شود و به‌عنوان روزی برای به رسمیت‌شناختن حقوق و مسئولیت‌های معلمان و تمرکز بر قدردانی، ارزیابی مربیان جهان برگزار می‌شود. سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل‌متحد، یونسکو در سال ۱۹۹۴ این روز را به‌عنوان روز جهانی معلم اعلام کرد. موضوع روز جهانی معلم ۲۰۲۱ «معلمان در قلب بهبود آموزش» است. یونسکو این موضوع را با توجه به تلاش‌های مصمم و سخت‌کوشانه آنان در دوران همه‌گیری بیماری کووید -۱۹ ارائه کرده است. این موضوع بر اساس مسائل جامعه آموزشی در جهان معاصر ارائه شده است.

هنگامی که به جامعه به‌عنوان مجموعه‌ای از افراد مختلف که نقش خود را در ارتقاء آن ایفا می‌کنند نگاه کنیم، معلمان مهمترین اعضاء جامعه هستند و در صدر فهرست قرار می‌گیرند. آنان افرادی هستند که نقش خود را در پرورش ذهن نوجوانان و آموزش آنان ایفا می‌کنند. بنابراین، معلمان رهبران جامعه هستند که متعاقبا آینده آن را نیز شکل می‌دهند و زندگی دانش‌آموز بدون معلم بی‌جهت خواهد بود.

معلمان از دوران کودکی «مادر دوم» شناخته شده‌اند که در واقع به افراد انگیزه می‌دهند تا به یادگیری علاقه‌مند شوند. آنان آینده افراد را رقم می‌زنند اما تعیین قوانین و مقررات استاندارد برای وضعیت و موقعیت آنها در سراسر جهان نیز مهم است. وقتی از معلمان صحبت می‌کنیم، قبل از هر چیز در مورد انسان‌ها و نه مکانیسم ایجادکننده یک فرایند آموزشی صحبت می‌کنیم. معلمان نقش مهمی در ایجاد جامعه دارند و ذهن جوانان را تقویت می‌کنند. با توجه به اینکه معلمان، نقش بسیار مهمی در جامعه دارند اما حقوق آنان به‌طور کامل پرداخت نمی‌شود این روز فرصتی برای قدردانی از خدمات آنان است. معلمان الگوی جوانان هستند اما چالش‌های بسیاری دارند. در برخی از کشورهای غربی کاهش احترام به معلمان مشاهده می‌شود آنان گاهی با تهدید دانش‌آموزان و اعضاء خانواده نیز مواجه هستند.

 

اهمیت روز جهانی معلم

هدف از روز جهانی معلم، قدردانی، ارزیابی و بهبود وضعیت معلمان در سراسر جهان است. همچنین، این روز  فرصتی برای بررسی و پرداختن به مسائل مربوط به معلمان و تدریس آنان تلقی می‌شود. یونسکو به منظور گرامیداشت روز جهانی معلم  هر سال کمپینی را با تمرکز بر موضوعات مختلف برای درک بهتر معلمان و حرفه آنان برگزار می‌کند زیرا نقش مهمی در پیشرفت دانش‌آموزان و جامعه دارند. روز جهانی معلم اهمیت زیادی دارد زیرا این روز برای نشان‌دادن پیشرفت و تامل در راه‌های مقابله با چالش‌های مربوط به حرفه معلمی جشن گرفته می‌شود. در این روز از معلمان با توجه به هدف توسعه پایدار سازمان ملل‌متحد در زمینه دسترسی به آموزش و معلمان با کیفیت برای تحقق برنامه آموزش سازمان ملل‌متحد در سال ۲۰۳۰ تجلیل می‌شود.

اکنون برای بسیاری از افراد که  به تازگی وارد این حرفه می‌شوند، دنیای کار متفاوت است و البته با توجه به مشغله زیاد و حقوق پایین، احساس عدم تقدیر، شرایط اشتغال و فشارهای مداوم باعث می‌شود که برخی از آنان به  دنبال مشاغل پردرآمدتر باشند. پس چگونه می‌توان راهبردهای جذب و آموزش پویاتر را برنامه‌ریزی و حرفه معلمی را جذاب‌تر کرد. دولت‌ها باید در این موضوع گام‌هایی بردارند تا بتوانند به افراد شاغل در این حرفه انگیزه دهند.

هدف روز معلم، افزایش آگاهی از اهمیت نقش معلمان در سراسر جهان است. آنان زندگی خود را با حقوق بسیار ناچیز وقف می‌کنند تا بر نحوه یادگیری و رشد و تبدیل کودکان به بزرگسالان تاثیر بگذارند. مسئولیت آموزش نسل‌های آینده به هیچ وجه آسان نیست. شکل‌دادن به اندیشه‌های کوچک نیاز به قلب بزرگی دارد، به همین دلیل معلمان قهرمانان واقعی هستند.

 

بیماری همه‌گیر و تاثیر آن بر حرفه معلمی

بیماری همه‌گیر کووید -۱۹ آسیب زیادی به آموزش و پرورش وارد کرده است. فراتر از تعطیلی مدارس و از دست‌دادن یادگیری، تعداد بی‌شماری از معلمان و افراد مرتبط با این حرفه بر اثر این بیماری، جان خود را از دست داده‌اند و این موضوع آسیب‌های بسیاری به بخش آموزش وارد خواهد کرد و نتایج بررسی‌ها بیان می‌کند که کیفیت آموزش در بسیاری از کشورها به علت عدم تامین نیروی معلمان به خطر می‌افتد، این کمبود جهانی معلم یک شکست برای همه تلاش‌های توسعه است.

از زمان شیوع بیماری همه‌گیر کووید- ۱۹ در جهان ابرقهرمانان زیادی مشاهده شدند که مجبور به ادامه کار و فعالیت خود بودند و معلمان نیز از این گروه افراد هستند. معلمان در سراسر جهان بیش از هر زمان دیگری برای انجام وظیفه خود در یک محیط کاملا جدید (آنلاین) تلاش کرده‌اند تا به روش‌های جدید تدریس روی آورند و با چالش‌های آن سازگار شوند و بتوانند با آنها مقابله و سپس دانش‌آموزان و والدین را در دنیای ناآشنای کلاس‌های آنلاین راهنمایی کنند.

در ابتدا آگاهی لازم برای آموزش را نداشتیم اما برنامه‌ریزی برای شروع کلاس‌های آنلاین بدون تخته یا وسایل کمک‌ آموزشی بهترین راهکار برای آموزش معرفی شد. البته این راهکار بسیار دشوار بود زیرا تمام درس‌ها و موارد آموزشی باید از قبل به صورت دیجیتالی آماده می‌شد سپس به دانش‌آموزان ارائه شود. معلمان ساعت‌های طولانی کار می‌کردند و به افرادی که مهارت کمتری داشتند نیز کمک می‌کردند تا بتوانند برنامه آموزشی روز بعد را آماده کنند. آنان مجبور شدند به دنبال محیطی ساکت باشند که هیچ صدای نامرتبط در ثبت فیلم‌های آموزشی نباشد و گاهی این موضوع در شرایط خانه‌نشینی کرونایی بسیار مشکل بود. معلمان پیش از این برای آموزش آنلاین آگاهی نداشتند و این کار یک شبه آغاز شد و برای افرادی که تسلط بر این موارد نداشتند بسیار دشوار بود.

از زمان تغییر ناگهانی آموزش سنتی به آموزش از راه دور در سال گذشته، بخش‌های آموزشی هنوز در تلاش برای مطابقت با خواسته‌های یادگیری دیجیتالی هستند. در حالی که برخی از افراد به شرایط آموزش آنلاین دسترسی دارند، برخی از آنان همچنان فاقد این شرایط هستند و بر کیفیت تحصیل دانش‌آموزان بسیار تاثیر خواهد گذاشت.

معلمان، در این بحران همانند گذشته رهبری و نوآوری‌های بزرگی را برای اطمینان از متوقف نشدن یادگیری نشان داده‌اند تا هیچ دانش‌آموزی از تحصیل عقب نماند. معلمان در سراسر جهان به صورت فردی و جمعی برای ارائه راه‌حل‌ها و ایجاد محیط‌های یادگیری جدید تلاش کرده‌اند تا آموزش ادامه داشته باشد. معلمان کلاس‌ها را ادامه می‌دهند، امتحانات را برگزار و جلسات دانشگاهی ارائه می‌کنند تا در زمان بازگشایی مدارس کلاس‌های درس ادامه یابد و با فشارهای شرایط عادی جدید کنار بیایند. برای مقابله با چالش‌های فزاینده‌ای که معلمان آموزش حرفه‌ای در عصر دیجیتال با آن روبرو هستند، ما نیاز به یک رویکرد جامع‌نگر و انسان دوستانه داریم.

 

روز جهانی معلم

بیش از ۱۰۰ کشور در سراسر جهان روز جهانی معلم را جشن می‌گیرند. معلمان پس از پزشکان و پرستاران، سومین حرفه مورد اعتماد در انگلستان هستند. تنها در انگلستان بیش از نیم‌میلیون معلم وجود دارد. حدود ۲۱۶ هزار و ۵۰۰ نفر در مدارس ابتدایی مشغول هستند. به‌طور کلی ۶۹.۵ درصد از معلمان زن در انگلستان هستند، در حالی که در مدارس ابتدایی این میزان بسیار بالاتر از ۸۲.۴ درصد است.

با توجه به اینکه معلمان آینده در قلب بازیابی آموزش هستند و تجربیات مشترک در این بیماری همه‌گیر تایید کرده است که معلمان نقش مهمی در بهبود آموزش در پساکرونا خواهند داشت باید گام‌هایی برداشت تا اطمینان حاصل شود که همه کادر آموزش از ظرفیت خود استفاده خواهند کرد و نابرابری‌ها بر طرف خواهد شد تا دانش‌آموزان در سراسر جهان بتوانند از تمام توان خود استفاده کنند.

منبع: ایسنا

مرتبط:

چگونگی انتخاب معلم خوب برای فرزندانمان