۸ توصیه آسان برای جلوگیری از پوکی استخوان

مهمترین موضوع در پوکی استخوان این است که اگر فعالیت بدنی کم یا رژیم غذایی افراد مناسب نباشد به تدریج کلسیم در استخوان‌ها کم خواهد شد.

 هیچ وقت برای درمان پوکی استخوان دیر نیست. نکته قابل توجه این است که نمی توانیم استخوان ها را به حالت اول برگردانیم، ولی می توانیم مانع شکستگی آن ها شویم؛ بنابراین بهتر است به جای درمان پوکی استخوان از روش های پیشگیری از پوکی استخوان استفاده کنیم.

توصیه می­ شود حتما به پزشک مراجعه و داروهای ضد پوکی استخوان را مصرف کنید. با وجود داروهای پیشرفته باز هم بهترین راه درمانی مصرف لبنیات، ورزش و تحرک کافی است. نمی توان تمام عواملی که منجر به شکستگی های اوستئوپروتیک (مربوط به پوکی استخوان) می شود را کنترل کرد، اما با به کار بستن توصیه های زیر می­ توان به قوی تر شدن استخوان ها و محافظت از آن ها کمک کرد. اگر می­ خواهید استخوان های قوی و سالمی داشته باشید این ۸ توصیه را جدی بگیرید.

۱- فعال بمانید

فعالیت بدنی و ورزش، استخوان ها را در هر سنی استحکام می بخشد وعدم تحرک باعث تحلیل و پوکی استخوان ها می شود و دردهای استخوانی را بیشتر می کند. یکی از بهترین کارهایی که می توانید در دوران نوجوانی برای سلامت استخوان ها انجام دهید ورزشی است که به آن متعهد باشید. ورزش های مقاومتی از جمله یوگا، دویدن، تای چی و پیاده روی با سرعت بالا نیز مفید است. بهتر از این ها می توانید ورزش هایی را انجام دهید که شامل پرش هستند و به اصطلاح آن ها را پلایومتریک می نامند. ورزش های پرشی باعث افزایش قدرت و تراکم مواد معدنی در استخوان می شوند.

۲- غذاهای سالم مصرف کنید

برنامه غذایی مناسب در دوران نوجوانی به ساخت استخوان های قوی برای تمام عمر کمک می­ کند. کلسیم و ویتامین D برای سلامت استخوان بسیار مهم هستند. هر روز بشقاب خود را با غذاها­­ی سرشار از کلسیم پر کنید. کلسیم در مواد غذایی لبنی یا غیر لبنی مانند شیر، ماست، کلم، دانه سویا، بادام، پرتقال و یا غذاهایی که سرشار از ویتامین D هستند مانند سالمون و دیگر ماهی های چرب، تخم مرغ و غلات غنی شده یافت می شود.

از غذاهای دیگری که به ساخت استخوان ­ها کمک می کنند می توان به موز (پافزایش قدرت استخوان ) آلو سیاه (ویتامین K به سلامتی استخوان ها کمک می کند.) و روغن زیتون (حاوی ترکیبی است به نام اولئوروپئین که می تواند از فرسایش استخوان­ ها پیشگیری کند.) اشاره کرد.

غذای روزانه هر فرد بالغ باید حداقل حاوی ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ میلی گرم کلسیم باشد. البته مقدار نیاز به کلسیم در زنان باردار، شیرده، یائسه، افراد مسن و نوجوانان در دوران بلوغ بیشتر بوده و بین ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ میلی گرم است. از منابع حاوی کلسیم می توان به شیر مادر، شیر گاو، پنیر، ماست، دوغ، کشک، بستنی، قره قوروت و ماهی های کوچک مثل کیلکا که با استخوان خورده می شوند، انواع حبوبات (نخود و لوبیا، عدس، ماش و …) و سبزی های برگ سبز تیره (جعفری، کرفس و برگ چغندر) اشاره کرد.

۳- خودتان را به وزن سلامت برسانید

علاوه بر سالم غذا خوردن و ورزش کردن، داشتن وزن سالم نیز به شدت مهم است. خانم هایی که کمبود وزن دارند ممکن است خیلی زود دچار پوکی استخوان شوند. از طرف دیگر چربی شکمی نیز ممکن است خطر پوکی استخوان را افزایش دهد. تحقیقات اخیر دانشگاه هاروارد نشان داده است که خانم هایی که در دوران پیش از یائسگی قرار دارند و چربی احشایی آن ها بالا رفته، تراکم استخوانی بیشتری را از دست خواهند داد.

۴- سیگار نکشید

روند تخریب استخوان در سیگاری ها سریع تر و میزان شکستگی استخوان در این افراد بالاتر است. اگر به دنبال استخوان­ های سالم و قوی­تری هستید از کشیدن سیگار جدا خودداری کنید.

۵- شرایط خود را دریابید

بسیاری ازمتخصصین غربالگری، پوکی استخوان را از طریق سنجش تراکم ماده معدنی استخوان (BMD) در آغاز سن ۶۵ سالگی توصیه می کنند. این تست برای افرادی که دارای سابقه بیماری های خاص یا مصرف کننده داروهای ضعیف کننده­ ی استخوان هستند، باید در سنین پایین تر انجام شود.

۶- از داروهای محافظت کننده استخوان استفاده کنید

خانم هایی که در سنین پس از یائسگی قرار دارند، در گذشته دارای شکستگی استخوان بوده اند و یا رتبه تست BMD آن ها ۵/۲- یا پایین تر است؛ باید از داروهای پیشگیری کننده پوکی استخوان استفاده کنند. خانم های دارای رتبه تست ۲ تا ۵/۲ نیز باید از این داروها استفاده کنند.

۷- افسردگی را جدی بگیرید

محققان معتقدند که بین افسردگی و کاهش تراکم استخوان رابطه مستقیمی وجود دارد. به عنوان نمونه، تراکم توده استخوانی در خانم ها با تاریخچه افسردگی کمتر است چرا که میزان هورمون کورتیزول در آن ها بیشتر است. اگر شما در حال حاضر از نظر افسردگی تحت معالجه هستید از پزشک خود در خصوص نیاز به انجام تست BMD سوال کنید.

۸- چای بنوشید

یک مطالعه نشان می دهد که مصرف چای به محکم تر شدن استخوان ها کمک می کند. محققان چینی با تحلیل نتایج ۱۴ مطالعه که پیش از این در خصوص ارتباط رژیم غذایی و شکستگی لگن انجام شده بود، متوجه شدند که مصرف دو تا سه فنجان چای در روز خطر شکستگی لگن را ۳۷ درصد کمتر می کند. البته هنوز مشخص نیست که چرا چای برای استخوان ها مفید است، اما می تواند به این دلیل باشد که مواد شیمیایی موجود در این گیاه باعث تقویت ساختار استخوان جدید می شود. فلوراید، کلسیم و سایر مواد معدنی موجود در چای احتمالا استخوان ها را متراکم تر و محکم تر می­ کند.

ریزمغذی های ضروری برای پیشگیری از پوکی استخوان

کلسیم فراوان ترین ماده معدنی تشکیل دهنده بدن است که ۹۹درصد آن در استخوان ها و دندان ها وجود دارد و از پوکی استخوان جلوگیری می کند. کلسیم در انتقال پیام های عصبی و فعال سازی برخی آنزیم ها و ترشح هورمون ها نقش موثری دارد. لازم به ذکر است که کلسیم به تنهایی در تشکیل استخوان و حفظ استحکام استخوان ها مؤثر نیست. در ادامه ریزمغذی های ضروری دیگر برای تشکیل استخوان ­ها ذکر شده:

– ال-لیزین (L- lysine): ال- لیزین به افزایش جذب کلسیم از دستگاه گوارش، نگهداری کلسیم در استخوان ها و کلاژن سازی کمک می کند. همچنین دفع کلسیم را از ادرار کاهش می دهد؛ از این رو عاملی جهت حفظ تراکم استخوان ها و پیشگیری از پوکی استخوان محسوب می شود.

– مس (Copper): مس روند شکستگی استخوان ها را سرعت می بخشد و در بافت های استخوانی نیز وجود دارد.

– منگنز (Manganese): این عنصر با تاثیر در متابولیسمِ بسیاری از مواد معدنی، موجب افزایش تراکم استخوانی می شود.

– منیزیم (Magnesium): منیزیم نیز جذب کلسیم را افزایش می دهد و از پوسیدگی دندان­ ها پیشگیری می کند. کمبود منیزیم سبب اختلال در ساختار و عملکرد استخوان ها، پیشگیری از افت قند خون، بروز التهاب های خاص و برخی علائم عصبی در دوران یائسگی می ­شود.

– روی (zinc): کمبود روی سبب کاهش تراکم استخوان ها می شود.

– ویتامین D: وجود این ویتامین محلول در چربی، حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد در بهبود جذب و متابولسیم کلسیم و فسفر موثر است. افراد جامعه ما از کمبود شدید یا خفیف ویتامین D رنج می برند. توصیه می شود تمام زنان پس از سن یائسگی زیر نظر پزشک، مکمل کلسیم و ویتامین D مصرف کنند.