یادگیری زبان بدون کلاس بدون معلم (۱)

امروزه یادگیری زبان بسیار آسان تر شده است. شما می توانید با استفاده از اینترنت و ابزارهای آنلاین، بدون کلاس و معلم به راحتی زبان مورد علاقه تان را یاد بگیرید.

همه ما شنیده ایم که برخی افراد برای تسلط بر زبان انگلیسی یا کلاس های دوره ای را می گذرانند یا معلم خصوصی می گیرند. اما آیا یادگیری زبان توسط خودمان امکان پذیر است؟ چگونه این امر میسر می شود؟ در این قسمت  در این باره خواهید خواند و در دو مطلب شیوه ی یادگیری زبان جدید در منزل را شرح خواهیم داید.

یادگیری زبان در منزل
آیا می توانید خودتان انگلیسی را بیاموزید و بر آن تسلط پیدا کنید؟

پاسخ این سوال کاملا مثبت است. در دوران مدرن امروز، اینترنت بهترین دوست زبان انگلیسی است زیرا قبل از وجود آن، گزینه های یادگیری زبان انگلیسی محدود بود؛ شما یا باید به کلاس های آموزشگاهی می رفتید و یا یک کتاب را از کتابفروشی تهیه می کردید و به تنهایی و بدون هیچ راهنمایی، آن را تمام می کردید.

حال این محدودیت ها تغییر کرده است و با اینترنت می توان هر آن چه اراده می کنید را بیاموزید. شما به عنوان یک زبان آموز انگلیسی می توانید به کتاب های الکترونیکی، برنامه های گوشی هوشمند، دوره های خود راهنما، فیلم های یوتیوب و موارد دیگر دسترسی پیدا کنید.

اکنون یادگیری زبان انگلیسی بیش از هر زمان دیگری در تاریخ بشر آسان تر و در دسترس است.

بهترین قسمت ماجرا این است که همه زبان آموزان انگلیسی می توانند منابعی که متناسب با آن ها است را در اینترنت پیدا کنند. شما نیز می توانید فایل های صوتی، نوشتاری و خواندنی را یافته و مطابق با سطح و میل خودتان، یادگیری آن را شروع کنید. علاوه برقدرت اینترنت، یادگیری انگلیسی آسان است زیرا زبانی بین الملل می باشد. باید بدانید که ۷۰ کشور دنیا به زبان انگلیسی صحبت می کنند.

همچنین، خود آموزی انگلیسی برای بزرگسالان و حتی نوجوانان آسان است. در حالی که یادگیری زبان انگلیسی در دوران کودکی و در مدرسه فوایدی دارد، به ویژه آن هایی که اهداف کاملا مشخصی دارند، می توانند در این راه عالی باشند.

شاید از خود بپرسید که ” چرا باید انگلیسی بیاموزید؟” در واقع دلایل زیادی برای یادگیری زبان انگلیسی وجود دارد اما آنچه که مهم است خودآموزی می باشد که کاملا امکان پذیر است.

یادگیری زبان انگلیسی

مزایای خود آموزی زبان انگلیسی چیست؟

اگر چه ممکن است به نظر برسد که خود آموزی در منزل در مقایسه با کلاس های آموزشگاهی سختی های زیادی دارد اما انجام این کار به تنهایی دارای مزایای زیادی هم است.

اول از همه، خود آموزی زبان انگلیسی به این معنا است که باید انتخاب کنید چه مدت و درچه زمانی می خواهید مطالعه کنید. آیا مطالعه در صبح زود را ترجیح می دهید یا آخرشب را؟ آیا می توانید آخر هفته ها مطالعه کنید؟ آیا می توانید روزی ۲۰ دقیقه برای مطالعه زمان بگذارید؟

خود آموزی انگلیسی کاملا در کنترل شما قرار دارد به همین دلیل می توانید یک برنامه راحت برای خودتان تنظیم کنید و به زمان خود تعهد داشته باشید.

خود آموزی انگلیسی مقرون به صرفه تر از شرکت در دوره ها و برنامه های سازمان یافته است. با این کار می توانید در هزینه های خود صرفه جویی کنید و فقط مواردی که می دانید برایتان مفید است را خریداری کنید.

با خود آموزی انگلیسی هرگز خسته نمی شوید زیرا این قدرت را دارید تا انتخاب کنید برای رسیدن به اهداف تان در چه زمینه ای بیشتر مطالعه داشته باشید.

چگونه می توان برای یادگیری زبان انگلیسی اهدافی را تعیین کرد؟

اکنون که دانستید خودآموزی انگلیسی امکان پذیر و البته مفید است، باید به فکر برنامه ریزی باشید که بهترین راه برای شروع این برنامه، در نظر گرفتن برخی از اهداف است.

در مرحله اول باید اهداف تان را یادداشت کنید زیرا این اهداف شما را مصمم خواهند کرد. یادداشت کردن آنها بدین معناست که همیشه در دسترس تان هستند و در صورت لزوم می توانید به آن ها رجوع کنید.

در مرحله بعدی، توصیه می شود اهداف کوچکتر را به جای یک هدف بزرگ در نظر بگیرید. این بدان دلیل است که اهداف بزرگ ممکن است ترسناک باشند و آنقدر بزرگ به نظر برسند که هرگز به سراغشان نروید.

برای اینکه اهدافتان قابل کنترل باشند، معیار های معین، قابل اندازه گیری، دست یافتنی، واقع بینانه ومحدوده زمانی را در نظر بگیرید.

یادگیری زبان انگلیسی

چگونه می توان پیشرفت خود را در زبان انگلیسی سنجید؟

هنگام خود آموزی زبان انگلیسی، هدف گذاری نصفی از راه می باشد و نصفه دیگر اطمینان از رسیدن به آن هدف است. برای انجام این کار، شما به روش هایی برای اندازه گیری پیشرفت خود به زبان انگلیسی نیاز دارید. این کار به راحتی وبه روش های مختلف قابل انجام است.

به عنوان مثال، می توانید با یادداشت روزانه پیشرفت خود را بررسی کنید. یادداشت روزانه می تواند درباره هرچیزی باشد اما باید به زبان انگلیسی باشد.

ورودی های یادداشت شما می تواند شامل یک گزارش از فعالیت ها یا وظایف مطالعه ای باشد که در هر روز انجام می دهید و همچنین آن چه در زندگی شما اتفاق می افتد. خلاق باشید! با گذشت زمان، با استفاده از واژگان پیچیده تر و تسلط بر ساختارهای دستور زبان انگلیسی متوجه خواهید شد که چگونه سبک نوشتاری شما تغییر می کند و بهبود میابد.

با ضبط کردن صدا نیز می توانید همین کار را انجام دهید. همچنین با یادگیری بیشتر و بیشتر می توانید به صدای ضبط شده قبل خود گوش دهید و شاهد پیشرفت تان باشید. اگر از صحبت کردن خود راضی نیستید می توانید از یک برنامه تلفظ انگلیسی استفاده کنید زیرا تمارین مختلفی برای یادگیری دارند.

روش دیگر برای سنجش میزان پیشرفت، تست گرفتن منظم از خود می باشد. به عنوان مثال؛ بسیاری از برنامه های رایگان یادگیری زبان و کتاب ها، دارای قسمتی برای آزمون می باشند.

در غیر این صورت، می توانید به طور منظم آزمون های انگلیسی را برای خود انجام دهید. نمونه آن می تواند خواندن متن انگلیسی و محاسبه درصد کلمات صحیح باشد.

با گذشت زمان می توانید این آزمون را تکرار کنید و با یادگیری هرچه بیشتر کلمات، متوجه می شوید که درصد کلمات شناخته شده شما افزایش یافته است. گذشته از این موارد می توانید از آزمون آنلاین سطح انگلیسی برای بررسی مهارت خود استفاده کنید.

چگونه انگیزه خود را برای یادگیری زبان انگلیسی حفظ کنیم؟

شاید بزرگترین دلیلی که شما را تحریک به خود آموزی انگلیسی می کند، داشتن یک انگیزه باشد. به عبارت دیگر، برای موفقیت باید طی چند ماه یا سال به طور منظم انگلیسی را بخوانید و تمرین کنید واگر این کار را نکنید، پیشرفت نخواهید کرد.

یادگیری زبان انگلیسی

بنابراین چگونه می توان در مدت زمان طولانی انگیزه خود را حفظ کرد؟

استراتژی های زیادی وجود دارد که می توانید از آن ها بهره گیرید. اول از همه،باید برنامه ریزی کنید و به آن پایبند باشید. این برنامه باید انعطاف پذیر باشد و هر هفته تغییر کند اما شما باید زمان خاصی را برای مطالعه انگلیسی در نظر بگیرید. به خاطر داشته باشید همیشه بهتر است چند بار درهفته مطالعه کنید تا اینکه یکبار درهفته به مدت طولانی مطالعه داشته باشید.

در مرحله بعدی، باید از زمان خود بیشترین استفاده را ببرید .down time به معنای زمانی است که در طول روز واقعا کار دیگری مانند کار کردن، تحصیل یا گذراندن وقت با خانواده و دوستانتان انجام نمی دهید.

به عنوان مثال به جای این که هرشب بعد از شام به مدت دو ساعت تلویزیون تماشا کنید، می توانید از آن زمان برای مطالعه انگلیسی استفاده کنید. از این طریق پیشرفت بسیاری خواهید داشت و باعث می شود از روند پیشرفت خود هیجان زده شوید. همچنین توصیه می شود انواع مختلفی از منابع را برای مطالعه در نظر بگیرید تا تنوعی محسوب شود و با بی حوصلگی که عامل از بین رفتن انگیزه است، مبارزه کند.

به عنوان مثال می توانید انگلیسی را با فیلم های کوتاه بیاموزید، بهترین برنامه ها را دانلود کنید تا مهارت شنیداری را تقویت کنید، می توانید بازی های حافظه ای انجام دهید. اگر کتاب دوره انگلیسی دارید می توانید مهارت خواندن و نوشتن را ارتقا دهید.

اگر هدف شما مهارت شنیداری و گفتاری باشد، چنان چه با بومی این زبان صحبت نکنید تمرین صحبت کردن ممکن است دشوار باشد. بدین منظور شخصی را پیدا کنید که یاد گیرنده این زبان است که می توانید با هم انگلیسی صحبت کنید و به یکدیگر انگیزه دهید تا اهداف تان در یک راستا قرار گیرد.

برای خود آموزی انگلیسی به چه ابزاری نیاز دارید؟

حال که در مورد تعیین هدف و سنجش موفقیت بحث کردیم وقت آن رسیده است که بدانید چه ابزارهایی برای خودآموزی مورد نیاز هستند و ما در ادامه ی این بخش این ابزار را به شما معرفی خواهیم کرد.

یادگیری زبان انگلیسی

ابزار های آنلاین

اپلیکیشن ها:

برنامه های قابل نصب بر روی تلفن هوشمند برای یادگیری انگلیسی بسیار مفید هستند.

دوره های آنلاین:

بسیاری از دوره های آنلاین برای یادگیری زبان به تنهایی عالی هستند. این دوره های آنلاین انگلیسی، قسمتی به نام خود آزمایی دارند و شما می توانید خود را با سرعتی که مد نظرتان است محک بزنید.

دیکشنری های آنلاین:

دیکشنری های آنلاین یا حتی برنامه های فرهنگ لغت انگلیسی راهی عالی برای جستجوی کلمه ای است که معنای آن را نمی دانید.

کانال های یوتیوب:

استفاده از آموزش های ویدئویی در بهبود مهارت شنیداری موثر است. شما می توانید در هر سطحی به راحتی انگلیسی را در یوتیوب بیاموزید.

وب سایت های تبادل زبان:

به یاد داشته باشید که صحبت کردن به زبان انگلیسی چقدر برای پیشرفت شما مهم است. شما می توانید انگلیسی را بصورت آنلاین تمرین کنید و سپس با یک پارتنر در وب سایت های تبادل زبان به صحبت بپردازید.

یادگیری زبان خارجی در دوران کودکی

ابزار های آفلاین

گروه های تمرین انگلیسی:

اگر قصد خود آموزی انگلیسی را دارید به این معنا نیست که باید تنهایی این کار را انجام دهید شما می توانید با جمعی از دوستان تان که اهداف یکسانی دارید به تمرین و مطالعه بپردازید.

دیکشنری ها:

برای مطالعه انگلیسی داشتن دیکشنری آنلاین و آفلاین ضروریست. توصیه می شود دو نوع فرهنگ لغت داشته باشید. اولین مورد باید یک زبانه باشد و فقط شامل کلمات و تعاریف انگلیسی به انگلیسی باشد.

فرهنگ لغت دوم نیز باید دو زبانه باشد و علاوه بر زبان انگلیسی دارای ترجمه آن به زبان فارسی نیز باشد. دیکشنری های انگلیسی بسیاری برای اندروید وجود دارد که حالت آفلاین را ارائه می دهند.

دستورالعمل های گرامر:

راهنماهای گرامر، کتاب های مرجع دستور زبان انگلیسی هستند که به شما امکان می دهد تا توضیحات دقیق نکات گرامری را آموخته و همچنین تمرینات زیادی را انجام دهید.

فلش کارت:

از فلش کارت ها می توان برای تمرین های هجی سازی، واژگان و دستور زبان استفاده کرد.

دفترچه یادداشت:

نت برداری هنگام یادگیری زبان انگلیسی مهم است، شما می توانید از یک دفترچه یادداشت استفاده کنید یا در تلفن هوشمند خود ذخیره کنید، این کار به یادگیری واژگان جدید و نکات گرامری کمک خواهد کرد.

چگونه کتاب بخوانیم

 

راهکارهای ساده برای سریع تر یاد گرفتن زبان در منزل

یکی از بهترین راه ها این است که نام اشیا، قطعات یا مکان ها را بر روی برچسبی بنویسید و آن ها را بر مکان صحیح بچسبانید تا هر زمان به آن نگاهی میاندازید یا وارد اتاقی می شوید، آن ها را ببینید.

روشی دیگر این است که جنبه هایی از زندگی روزمره خود را درنظر بگیرید و آن ها را به زبان انگلیسی بیان کنید. در حقیقت شاید این جالب ترین راه برای رسیدن به این هدف تان باشد. به عنوان مثال، عاشق اخبار هستید؟ کافیست اخبار انگلیسی را ببینید یا گوش دهید و بیاموزید یا مثلا به موسیقی گوش دهید.

سعی کنید تنها خود را با یادداشت و رسانه ها به انگلیسی محاصره نکنید و با دوستان تان که انگلیسی می آموزند نیز ملاقات کنید.

چگونه می توان صحبت کردن به زبان انگلیسی را آموخت؟

مهارتی که اغلب نادیده گرفته می شود ،صحبت کردن به زبان انگلیسی است. بدین منظور در وهله اول،باید یک لهجه انگلیسی را انتخاب کنید و به آن پایبند باشید. بسیاری از افراد در سراسر جهان انگلیسی صحبت می کنند و بسته به این که از کدام منطقه هستند لهجه های مختلفی دارند.

در ابتدا توصیه می شود دو لهجه اصلی انگلیسی را انتخاب کنید:لهجه انگلیسی و لهجه آمریکایی.

سپس باید فایل های صوتی انگلیسی زیادی گوش دهید زیرا بهترین راهکار برای یادگیری اصوات، ساختارهای زبان و مهارت شنیداری می باشند. اما تنها نباید به گوش دادن بسنده کنید و لازم است صحبت هم کنید.

راهکار های زیادی برای بهبود زبان انگلیسی پیش رو دارید که یکی از این راهکارها خود آموزی است که به صورت تنهایی زبان می آموزید. به عنوان مثال می توانید از برنامه ای استفاده کنید که دارای قابلیت تشخیص صدا است و به شما امکان می دهد تا تلفظ خود را با یک انگلیسی زبان بومی مطابقت دهید.

همچنین می توانید صدای خود را ضبط کنید و گوش دهید و این گونه تلفظ خود را باسایر الفاظ انگلیسی که شنیده اید مقایسه کنید.این بهترین و موثرترین راه برای بهبود صحبت کردن شما به زبان انگلیسی خواهد بود.