واریز کمک هزینه بهزیستی به کودکان بی سرپرست

رییس سازمان بهزیستی کشور از واریز مبلغ ۵٠٠ هزار تومانی به حساب فرزندان بی سرپرست تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور خبر داد.

به گزارش ایسنا، وحید قبادی دانا درباره اقدامات انجام شده در مقابله با کرونا در مراکز بهزیستی به خانه سالمندان اشاره کرد و با بیان اینکه بیشتر سالمندان در کشور در منازل نگهداری می شوند، افزود: با این حال برخی از سالمندان به دلیل شرایط جسمی و نبود امکانات در مراکز بهزیستی هستند.

وی با بیان اینکه در مجموع ۸۰ هزار سالمند در مراکز شبانه روزی حضور دارند، افزود: با اولین بخشنامه کرونا مبالغ ۳۰ هزار تومان برای هر فرد در کارت سالمندان برای تهیه دستکش و مواد ضدعفونی شارژ شد.

رئیس سازمان بهزیستی کشور در خصوص قرنطینه این مراکز نیز اظهار کزد: مراکزی که در مراحل اولیه،  قرنطینه و ملاقات‌ها را ممنوع کردند، با ایجار شرایط ایزولاسیون موفق شدند.  مراکز توانبخشی روزانه و مهدکودک ها نیز تعطیل شد و در مراکز نگهداری شبانه نیز ایزولاسیون اجرا شد.

قبادی دانا با بیان اینکه از ۲ هزار و ۵۳۱ مرکز بهزیستی، ۵۹ مرکز به ویروس کرونا آلوده شدند، تصریح کرد: این تعداد ۲ درصد کل مراکز شبانه روزی است. همچنین ۷۸۸ نفر از بین ۸۰ هزار نفر تست کرونا مثبت داشتند و از این تعداد ۱۹۲ نفر بهبود یافتند.

***فوت ۹۸ نفر از سالمندان در مراکز به دنبال کرونا

وی در ادامه از فوت ۹۸ نفر از سالمندان در مراکز به دنبال کرونا خبر داد و گفت: این رقم یک دهم درصد کل کسانی است که در مراکز شبانه روزی بهزیستی نگهداری می شوند.

قبادی دانا با اشاره به اینکه ۵۷ هزار بسته آموزشی و بهداشتی به وسیله اورژانس اجتماعی بین کودکان کار و خیابان توزیع شده است، افزود: ١.۴ فوتی های کشور متاثر از کرونا مربوط به مراکز شبانه روزی بهزیستی و نگهداری سالمندان بوده است. این درحالی است که در ایرلند ۴۵ درصد، در ایتالیا ۴۵ درصد و .. فوتی های کرونا ناشی از فوت سالمندان بوده است.

قبادی دانا در ادامه درباره کمک های معیشتی و بسته های معیشتی بهزیستی نیز توضیح داد: ۵۰ میلیارد تومان کمک های نقدی و غیر نقدی مردم در سراسر کشور در اختیار بهزیستی قرار گرفته است. همچنین بیش از ۶۰ میلیارد تومان کمک بنیاد مستضعفان بوده و ۷۰ میلیارد تومان نیز برای ۱۹۱ هزار خانواری که معلول شدید داشتند از سوی سازمان برنامه و بودجه کمک شده است. همچنین با کمک بنیاد مستضعفان برای ۴۰ هزار نفر حدود ۲۵۰ هزار تومان واریز شده است.

*** از فردا چهارشنبه مبلغ ۵۰۰ هزار تومان بر روی کارت بانکی فرزندان بهزیستی شارژ می‌شود

رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه برای ۸۵ هزار خانوار مناطق حاشیه ای نیز ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار تومان واریز شده است، ادامه داد: بنیاد مستضعفان ۱۴  میلیارد تومان به سازمان بهزیستی جهت کمک به کودکان بدسرپرست و بی سرپرست تخصیص داده است که از فردا چهارشنبه (۲۴ اردیبهشت ماه) مبلغ ۵۰۰ هزار تومان بر روی کارت بانکی این فرزندان بهزیستی شارژ می‌شود.

وی ادامه داد: برای افراد مراکز شبانه ریزی نیز مبلغ ۵۰۰ هزار تومان روی کارت آنها شارژ شده است. با یک همدلی و کار مومنانه و جهادی مسئولین و مردم در راستای کمک به سالمندان و نیازمندان حدود ۲۲۸ میلیارد تومان در خدمات مختلف یاری کردند و ما به صورت شفاف این کمک ها را به دست نیازمندان بهزیستی رسانده ایم.

وی با اشاره به اینکه ۴۰۰ مشاوربهزیستی سامانه ۱۴۸۰ به صورت رایگان مشاوره تخصصی ارائه می دهند، اظهار کرد: تاکنون بیش از ۲۵۰ هزار نفر درقالب ۸۰ هزار ساعت مشاوره گرفته اند. سامانه خودارزیابی اختلالات روانشناختی نیز برای سنجش افراد از نظر اضطراب، استرس و افسردگی و… راه اندازی شده است.

به گفته رئیس سازمان بهزیستی کشور سامانه ۱۲۳ مربوط به اورژانس اجتماعی نیز تیم های آماده برای ارجاع و خدمات رسانی به افراد دارد.

رئبس سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: با اقدامات انجام شده به ویژه در حوزه روانشناختی، آسیب های اجتماعی و جلب خیرین شاهد حماسه های اجتماعی بوده ایم و با پویش مومنانه مردم می‌توانند کمک‌های نقدی و غیرنقدی خود را ارائه داده و ما نیز به طور شفاف خدمات را به دست مددجویان می‌رسانیم.

منبع:ایسنا

مرتبط:خدمات رسانی بهزیستی در روزهای کرونایی تعطیل نشد