کتابی درباره دوستی کودکان با حیوانات

کتاب «عجب دست‌پختی دارد رفیق» نوشته مریم بهرامی برای گروه سنی الف و ب و با موضوع رابطه کودکان با حیوانات منتشر شد.

این کتاب در سال ۱۴۰۰، در قطع رقعی و ۲۶ صفحه با قیمت ۳۵هزار تومان و شمارگان ۵۰۰ نسخه توسط نشر پرنده‌ آبی (واحد کودک و نوجوان انتشارات علمی و فرهنگی) منتشر شده است.

در معرفی ناشر از «عجب دست‌پختی دارد رفیق» عنوان شده است: این اثر داستانی‌تخیلی را مریم بهرامی برای گروه سنی الف و ب نوشته و محبوبه یزدانی نیز تصویرسازی کتاب را بر عهده داشته‌ است. مضامین داستانیِ «عجب دست‌پختی دارد رفیق» را مؤلفه‌هایی همچون دوستی و رابطه با حیوانات، برداشت و نگاه مثبت حیوانات به رفتارهای ما، مهربانی، مثبت‌اندیشی، شراکت و… تشکیل داده است. کتاب‌های تصویری مجموعه «آکادمی داستان» پرنده‌ آبیِ انتشارات علمی و فرهنگی مجموعه‌ای‌ هستند که در آن‌ها تصویر جایگاهی کلیدی و اصلی دارد. در کارگاه‌های کتاب تصویری این آکادمی تلاش شده است تا به ایده‌های تصویری، زبان تصویر و تجربه‌ به‌کارگیری کلام، در کوتاه‌ترین و تأثیرگزارترین حالت خود، ارزش بخشیده شود و کتاب‌هایی کارآمد، چندوجهی، مناسب مخاطب امروز و با موضوعاتی به‌روز تولید شود.

روایت این کتاب تازه‌چاپ کودک و نوجوان درباره‌ رابطه‌ مرد و گربه است. گربه به مردی که در حال خریدن ماهی است، به چشم دوستش نگاه می‌کند، ولی مرد هر کارِ ممکنی می‌کند که گربه دنبالش نرود. دیدگاه مثبت‌اندیش گربه باعث می‌شود که به تمام رفتارهای بدِ مرد را به نشانه‌ دوستی بنگرد و با خود خیال کند ماهی‌ای که مرد به تازگی خرید کرده، برای پذیرایی از او است.

در قسمتی از «عجب دست‌پختی دارد رفیق» می‌خوانیم: من یک رفیق دارم. یک رفیق خوب که لنگه کفشش را به من می‌دهد. برایم آش می‌پزد. حتی به خانه‌اش دعوتم می‌کند. اما من فقط ماهی پخته‌اش را دوست دارم.

منبع: ایسنا

مرتبط:

چگونه یک کتاب خوب را تشخیص دهیم؟