آموزش قرآن در آموزش و پرورش با نقص مواجه است

نماینده ولی فقیه در فارس با انتقاد از شیوه آموزش قرآن در آموزش و پرورش، گفت: متأسفانه آموزش قرآن که به‌صورت رسمی در سطح آموزش و پرورش انجام می‌شود، موجب شده تا قرآن‌خوان‌های زیادی تحویل جامعه داده نشود و عمدتاً یک نقص در این آموزش دیده می‌شود.

آیت‌الله لطف‌الله د‍ژکام دوشنبه ۳۰ فروردین‌ در مراسم اختتامیه طرح آموزشی و تربیتی شهید مفتاحی که با هدف آغاز فعالیت پرورشی جمعی از طلاب و روحانیون نخبه در سطح مدارس فارس در بستر فضای مجازی برگزار شد، با یادآوری آیات سوره جمعه، گفت: کار معلمی کار انبیاست و اگر می‌خواهیم کار پیامبران را ادامه دهیم باید به آیات قرآن کریم که فرموده است و تهذیب و تزکیه توجه ویژه داشت.

او با تأکید بر اینکه کار تربیتی را باید از آموزش قرآن آغاز کرد، افزود: طلاب برای این کار اول دقت کنند که در دوره دبستان یا دبیرستان دانش‌آموزان چه مقدار قرآن کریم را فرا گرفته‌اند و تا چه حدی در زمینه یادگیری قرآن کریم موفق بوده‌اند، سپس برای آن‌ها دوره تکمیلی برگزار کنند نه اینکه بگوییم یک آموزش قرآن مستقل از آموزش قرآن آموزش و پرورش انجام دهند.

امام‌جمعه شیراز همچنین گام نخست فعالیت طلاب در مدارس را تربیت و بعد از آن تهذیب و تزکیه دانست و گفت: اگر می‌خواهیم تزکیه میان دانش‌آموزان انجام شود باید اول آن‌ها را مقلد تربیت کرد یعنی ابتدا رساله عملیه که رفتار انسان را تنظیم می‌کند، باید مدنظر قرار گیرد بعد از آن تهذیب صورت می‌گیرد و برای این کار هم از رساله‌هایی که برای نوجوانان درباره مباحثی نظیر چارچوب نماز، حجاب و پوشش، رفتارهای اجتماعی و غیره آمده استفاده کرده و به آنان آموزش دهید و بعد از آن مسلماً نوجوانان تهذیب را آغاز کرده و به جاهای خوب هم می‌رسند.

او ادامه داد: پس گام نخست تزکیه و سیر و سلوک در رساله‌های مراجع تقلید است و اکنون هم که احکام فتوای رهبر معظم انقلاب تدوین شده است و آن را به دانش‌آموزان آموزش دهید و بعد از آنکه تهذیب شدند یعنی نمازخوان و روزه‌بگیر طبق فتوای مراجع تقلید شدند، آن هنگام طبق آیات قرآن به تعلیم کتاب یعنی قوانین الهی و حکمت که جهان‌بینی و ایدئولوژی مناسب است، می‌رسند.

آیت‌الله دژکام در ادامه سخنان خود با اشاره به اجرای طرح شهید مفتاحی یاد این شهید بزرگوار که یکی از شهدای دانش‌آموز شیراز و از شهدای انقلاب هم است را گرامیداشت و گفت: یکی از مباحثی که باید برای ادامه راه شهدا به آن توجه داشته باشیم مباحث تربیتی کودکان، نوجوانان و جوانان است.

عضو مجلس خبرگان رهبری با یادآوری جایگاه معلمی در کار تعلیم و تربیت نسل جوان، بیان کرد: لذتی بالاتر از کار معلمی نیست. گاهی اوقات برخی افراد معلمی را به‌عنوان یک شغل در نظر می‌گیرند که طبیعی است و ممکن است در مقایسه با شغل‌های دیگر امکانات آن چنانی نداشته باشد و از این جهت هم معمولاً گلایه‌مندی میان معلمان وجود دارد، اما اگر کسی لذت معلم بودن را تجربه کند، دیگر نمی‌تواند از آن جدا شود.

او با یادآوری حدیثی از پیامبر مکرم اسلام(ص) که فرمودند من معلم مبعوث شده‌ام و امام خمینی(ره) هم طبق این فرمایش پیامبر(ص) فرمودند معلمی شغل انبیاست، گفت: باید باورمان شود که پیامبر گرامی(ص) این کار معلمی را انجام داده است و کاملاً نسبت به آن علاقه‌مند بوده و انگیزه داشته است به‌گونه‌ای که خداوند به او فرمود به خودت سخت نگیر.

آیت‌الله دژکام خطاب به طلاب بانو و آقای شرکت‌کننده در این دوره آموزشی، اظهار کرد: طلابی که در این دوره آموزشی برای ورود به مباحث تربیتی در سطح مدارس شرکت کرده‌اند به این نکته توجه داشته باشند که این کار کاملاً مناسب با تعلیمی است که به‌عنوان طلبه آموزش دیده‌اید یعنی نقش تعلیم و تربیت همان نقشی است که به‌عنوان ارث انبیا به شما رسیده است، زیرا العلما ورثةالانبیا.

تولیت آستان مقدس شاهچراغ(ع) از تحصیل‌کردگان نخبه بانو و آقای حوزوی و دانشگاهی استان درخواست کرد تا حتماً در این دوره‌ها ثبت نام کرده و به‌نوعی به‌صورت رسمی وارد عرصه معلمی شوند و ادامه داد: در برهه جدید ۳۰ هزار معلم برای آموزش و پرورش انتخاب خواهد شد و هر تعداد که نخبگان حوزوی و دانشگاهی برای کار تعلیم و تربیت وارد این عرصه شوند، ارزشمند است و برای این کار هم اطلاع‌رسانی گسترده‌ای شود.

منبع: ایسنا