ماسک از ورود آلودگی هوا به سیستم تنفسی جلوگیری نمی‌کند

مسئول کنترل آلودگی هوای دانشگاه علوم پزشکی ابن‌سینای همدان با بیان اینکه آلودگی هوا روی تشدید علائم بیماری کرونا تأثیرگذار است، اذعان کرد: استفاده از ماسک فقط برای جلوگیری از ابتلا به کروناویروس است و از ورود آلودگی به سیستم تنفسی جلوگیری نمی‌کند.

مهدی خدابخشی  اظهار کرد: آلودگی هوا موجب افزایش ضریب ابتلا و مرگ‌ومیر ناشی از کروناویروس است بنابراین افرادی که جزء گروه‌های حساس هستند، باید از حضور در فضاهای باز شهری خودداری کنند.

مسئول کنترل آلودگی هوای دانشگاه علوم پزشکی ابن‌سینا در رابطه با گروه‌های حساس توضیح داد: بیماران قلبی و تنفسی، سالمندان، کودکان، نوزادان و خانم‌های باردار جزء گروه‌های حساس و پرخطر هستند.

وی خاطرنشان کرد: شاخص آلودگی هوا در شش مرحله‌ هوای خوب، هوای متوسط، هوای ناسالم برای گروه‌های حساس، هوای ناسالم، هوای بسیار ناسالم و هوای خطرناک تقسیم بندی می‌شود که شرایط استان همدان در حال حاضر در مرحله‌ هوای ناسالم برای گروه‌های حساس است.

خدابخشی مطرح کرد: عمده مشکل در استان، شهر همدان است که به علت جمعیت زیاد و حمل‌ونقل ممکن است در برخی روزهای سال آلوده باشد و مسئله بعدی آلودگی ناشی از سوخت مازوت در نیروگاه مفتح است که مخاطراتی برای افراد پرخطر شهرستان‌های فامنین و کبودراهنگ به همراه دارد.

وی با بیان اینکه وارونگی دما باعث آلودگی هوا در استان شده است، توضیح داد: سرمای شدید هوا باعث وارونگی دما می‌شود و در این شرایط آلاینده‌ها به سمت بالا حرکت نمی‌کنند و باعث ماندگاری آلودگی هوا در سطح زمین می‌شوند.

مسئول کنترل آلودگی هوای دانشگاه علوم پزشکی ابن‌سینا در ادامه خاطرنشان کرد: در این هفته شرایط بهتری نسبت به هفته قبل داشتیم و به طور کلی آلودگی هوا در شهر همدان بیشتر در ساعت ۱۱ تا ۱۶ است.

وی با بیان اینکه از نظر آلودگی هوا شرایط بهتری نسبت به سال گذشته داریم، اعلام کرد: تعطیلی مدارس و دورکاری ادارات موجب عدم استفاده از وسایل گرمایشی و کاهش تردد در سطح شهر شده که این عوامل باعث شده نسبت به سال گذشته آلودگی هوای کمتری داشته باشیم.

منبع:ایسنا